Kluczowym celem przy opracowywaniu tych dokumentów są:
określenie stopnia podatności inwestycji na zagrożenia związane ze zmianami klimatu,
ustalenie stopnia narażenia na obecnie występujące i przyszłe zagrożenia w danym miejscu,
określenie najważniejszych czynników ryzyka.
Informacje te pomagają ustalić możliwości podjęcia działań odpornych na aktualne zmiany klimatu, a także zmiany klimatu, które mogą wystąpić w przyszłości.
Ocena ryzyka inwestycji (budowlanych, transportu drogowego i kolejowego i in.) związanego ze zmianą klimatu jest niezbędna już na początkowym etapie jej planowania. Zmieniające się warunki klimatyczne wywierają zróżnicowany wpływ na przedsięwzięcia inwestycyjne w zależności od rozpatrywanych elementów, takich jak: rodzaj przedsięwzięcia, lokalizacja obiektu, posadowienie i fundamentowanie, konstrukcja nośna obiektu, obudowa zewnętrzna i jej termoizolacyjność, instalacje wewnętrzne, wykonawstwo budowlane, poprawne określanie światła mostów i przepustów, projektowanie niwelety drogi na dojazdach do mostów, problem osuwisk i zagadnienia związane z odwodnieniem powierzchni transportowych, przejść podziemnych i tuneli.
Wrażliwość inwestycji rozważamy w odniesieniu do projektowania, wykonawstwa robót budowlanych i technologii wykonawczych, wyrobów i materiałów budowlanych oraz utrzymania obiektów budowlanych.