Analizy dotyczące klimatu lokalnego zawierają informacje o zróżnicowaniu czynników radiacyjnych oraz cyrkulacyjnych, które w miejscowych warunkach ulegają modyfikacjom, spowodowanym przez lokalne cechy środowiska geograficznego (rzeźbę terenu, szatę roślinną, rodzaj podłoża, stopień urbanizacji terenu).
Wykonywane są najczęściej na potrzeby dokumentów planistycznych oraz projektów inwestycyjnych.
Prace terenowe:
wybór stanowisk pomiarowych, reprezentujących najważniejsze lokalne formy rzeźby oraz pokrycia i zagospodarowania analizowanego terenu (stopień urbanizacji, rodzaj szaty roślinnej)
pomiary temperatury i wilgotności powietrza przez okres co najmniej 1 miesiąca
rejestracja średnich 5-minutowych wartości temperatury i wilgotności względnej powietrza.
Opracowanie kameralne:
zestawienie danych pomiarowych
obliczenie wartości średnich dobowych, minimalnych oraz maksymalnych mierzonych parametrów
analiza kontrastowości i bodźcowości warunków termicznych na poszczególnych stanowiskach
analiza zróżnicowania wilgotności względnej powietrza
ocena zróżnicowania termiczno-wilgotnościowego
wykonanie mapy zróżnicowania warunków termiczno-wilgotnosciowych analizowanego obszaru.
Obszary zabudowane charakteryzują się specyficznymi cechami klimatu. Nagromadzenie na danym terenie nawierzchni sztucznych oraz kubaturowych obiektów budowlanych zmienia w sposób istotny wiele cech klimatu, a zwłaszcza ilość dopływającego promieniowania słonecznego, temperaturę powietrza i prędkość wiatru. Zmiany zagospodarowania terenów zabudowanych a szczególnie nowe wielkokubaturowe inwestycje mogą mieć znaczący wpływ na panujące na nich dotychczas warunki mikroklimatyczne.
Ekspertyzy dotyczące mikroklimatu mają na celu prognozowanie możliwych zmian temperatury i wilgotności powietrza oraz warunków wietrznych pod wpływem planowanych inwestycji.
Prace terenowe:
wybór stanowisk pomiarowych, w miarę możliwości równomiernie na badanym obszarze – w punktach o różnym stopniu zacienienia, zasłonięcia horyzontu, odległości od zieleni wysokiej oraz budynków
krótkotrwałe (przez co najmniej 1 tydzień podczas pogody o małym zachmurzeniu) pomiary temperatury i wilgotności względnej powietrza, całkowitego promieniowania słonecznego i prędkości wiatru (stacje HOBO oraz mierniki KESTREL 4000)
obserwacje zachmurzenia (skala 0 – 8).
Opracowanie kameralne:
analiza aktualnego i ewentualnego, projektowanego stanu zagospodarowania terenu
symulacja rozkładu temperatury powietrza na badanym obszarze (program MENEX_2005 oraz Rayman) dla zakresu temperatury powietrza od -20 do 30ºC
symulacja zacienienia badanego obszaru w dniach przesilenia (program Rayman Pro)
symulacja zasłonięcie horyzontu w poszczególnych punktach pomiarowych (program Rayman Pro)
zestawienie danych pomiarowych
analiza kontrastowości i bodźcowości warunków termicznych na poszczególnych stanowiskach
analiza zróżnicowania wilgotności względnej powietrza
analiza prędkości wiatru
ocena i wykonanie mapy zróżnicowania termiczno-wilgotnościowego analizowanego obszaru.
Ocena możliwych zmian mikroklimatu, z punktu widzenia efektywności leczenia klimatycznego, w sąsiedztwie planowanej inwestycji w Parku Tężniowym w Ciechocinku
Celem opracowania była ocena, na ile zmienią się warunki mikroklimatyczne panujące na terenie Parku Tężniowego w przypadku zrealizowania tam inwestycji polegającej na wybudowaniu jednego lub dwóch obiektów uzdrowiskowych, przy jednoczesnej rewaloryzacji i przywróceniu do pracy basenu solankowego.
Prognoza zmian temperatury powietrza na terenie muzealnym w związku z projektowaną budową Centrum Handlowego Wilanów w Warszawie
Opracowanie sporządzono w celu prognozowania możliwych zmian temperatury powietrza w otoczeniu zespołu parkowo - pałacowego w Wilanowie pod wpływem planowanej inwestycji centrum handlowego Wilanów. Wykonano serię pomiarów mikroklimatycznych oraz symulację temperatury elewacji budynku centrum handlowego, a także innych obiektów budowlanych w sąsiedztwie terenu muzealnego oraz prawdopodobnego rozkładu temperatury powietrza zarówno w otoczeniu samego pałacu, jak i na terenie parku pałacowego.